Kes on Katharina Schroth?

Ei ole juhuslik, et skolioosiseltsi nimeks sai Katharina. Ka Schroth meetodi nime oled kuulnud, kui huvitud skolioosist. Need kaks liites saame kokku skolioosimaailma tugevalt mõjutanud sakslanna nime. Sel aastal saab Katharina omanimeline meetod lausa sajaaastaseks. Saja! Ja selle postituse avaldan Katharina 127. sünniaastapäeval. Uurime lähemalt, kes oli see võluv ja ääretult järjekindel daam.

0
2021 saab Schroth meetod 100 aastaseks!
Katharina Schroth

Katharina nooruspõlv

Katharina sündis 22.02.1894 Dresdenis, Saksamaal. Oma mõõduka skolioosi ravimiseks kandis ta 16aastaselt terasest korsetti, mis mõjus talle emotsionaalselt väga raskelt. See suunas teda ise lahendusi otsima. Ta proovis läbi hingamise parandada oma selja väljanägemist – hingates oma selja “kokkuvajunud” osadesse peegli ees. Suunates õhku oma vasakusse külge nägi ta, kuidas ta roidekühm vähenes – nii sai ta aru, et roided on roteerunud. Inspiratsiooni, kusjuures, sai ta õhupallist!

Kuidas sai alguse Katharina Schrothi karjäär?

Katharina alustas Dresdenis oma karjääri Rackowi Ärikoolis õpetajana, kuid otsustas minna edasi õppima võimlejate kooli (füsioteraapia eelkäija).

Rackowi kooli kolleegid märkasid, kuidas Katharina selg ja skolioos aja jooksul muutusid. Naist hakati kutsuma esinema ja rääkima oma avastustest ning selle jaoks hakkas Katharina intensiivselt anatoomiat õppima.

 1921. a avas Meissenis oma väikese instituudi, kuhu tulid inimesed ravile üle kogu Saksamaa ning ka mujalt Euroopast. Enamus ravi, mis kestis tavaliselt 3-6 kuud, viidi läbi instituudi suures aias.  See oli aeg, kus inimesed ei olnud harjunud oma nahka päikesele näitama ning Katharina leidis ka õues viibimisest suurt kasu tervisele.

Katharina (taga keskel) koos patsientidega

 

Ajakiri Medizinalpolitische Rundschau nimetas juba 1925. aastal Schroth meetodit skolioosiravis “epohhi tegevaks”.

1927 lõpetas Katharina 33aastasena ja parimate hinnetega Dresdenis asuva õppeasutuse Erna Graf Klotz School for Functional Gymnastics and Movement. Ta õppis palju erinevaid treeningmeetodeid, kuid ükski nendest ei olnud skolioosile mõeldud. Fakti, et Katharina avas oma instituudi enne vastava hariduse saamist, heideti talle korduvalt ette. 

Franz Schroth, Katharina abikaasa oli samuti abis individuaalsete harjutuste ja jõuharjutuste juures. Huvitav on teada, et 20ndate lõpus ei vaadatud Katharina tegevusele hästi – Professor Schede kritiseeris ja kutsus seda šarlatanismiks, mille tulemusel Franz tagandati oma ametipositisioonilt. Väidetavalt oli tema abikaasa töö skandaalne ning ohvitserile mittevääriline. Peale distsiplinaarjuurdlust Franz sai oma töö tagasi. 

 

 

30ndate lõpus ja 40ndate alguses hakkas Katharinat assisteerima tema tütar Christa Lehnert Schroth (8. detsember 1924 – 22.märts 2015), kes õppis ka füsioterapeudiks. 

 

Crista Lehnert Schroth

Sõda, kolimine ja uus kliinik

Peale teist maailmasõda, oli pere sunnitud kolima ja 50ndatel töötas Katharina tütre Christaga riigi alluvuses Gottleubas. 1961. avasid Katharina ja Christa uue kliiniku Lääne-Saksamaal Sobernheimis, kus alustasid vaid viie kabinetiga. Kliinik kasvas kiirelt ja varsti hakati pakkuma privaathaiglana 6nädalast statsionaarset taastusravi korraga 150 kliendile.

Katharina sai 1969 riikliku teenetemärgi “Federal Cross of Merit” oma elutöö eest ning tegutses kliinikus kuni 70ndate keskpaigani. Tütar Christa võttis kliiniku juhtimise üle ning osales aktiivselt patsientide ravis kuni 1995.a. 

Veebruaris 1983 nimetati “Sanatorium Lehnert-Schroth” ümber “Katharina Schrothi Kliinikuks”. Kaks päeva enne oma 91. sünnipäeva, 19.veebruaril 1985, Katharina suri Bad Sobernheimis. Katharina Schrothi on ajalukku kirjutatud kui omanimelise meetodi rajaja, mida ta pidevalt täiendas. Tööd jätkas tema tütar ning tänasel päeval väga aktiivne otopeed dr Hans-Rudolf Weiss, Christa poeg. Schroth meetod leidis aastakümnete jooksul tee mitmesse maailma otsa ning tekkisid n-ö koolkonnad, kes ühel või teisel moel meetodit täiendasid. Algsele kõige lähedasem on ISST ehk International Schroth 3-D Scoliosis Therapy. Schroth meetodist arenenud koolkondasid on Poolas, Hispaanias, Itaalias ja Prantsusmaal.

Katharina elu kohta ei ole raamatutes ja internetis palju leida, vähemalt inglisekeelses kirjanduses. Igal juhul tunnen, et ta pidi olema väga hea inimene, et oma elu pühendada enda skolioosiga avastatut arendama ning teistega jagama. Ajad olid ju väga keerulised, vahendid piiratud, kuid temast kirjutatud lõikudest kumab läbi vihjeid tema suurest töökusest, täpsusest ning heast südamest. 

Aitäh, Katharina!

Allikad: