Skolioos (millest olen pikemalt kirjutanud siin) ehk lülisamba kõverdumine külgsuunas on diagnoos, mida esimesena kirjeldas Hippokrates 400 B.C ehk väga, väga kaua aega tagasi.
Katharina Schroth alustas patsientidega töötamist 1921 ehk 100 aastat tagasi. Ometigi on skolioosispetsiifiline füsioteraapia alles viimase viie-kuue aasta jooksul Eestis aktiivselt pead tõstnud.
Selleks, et keskenduda kõige olulisemale, vaatame üle, mis on 6 peamist asja, mida võiksid teada skolioosispetsiifilisest füsioteraapiast?
Skolioosispetsiifiliseks füsioteraapiaks loetakse Saksamaalt alguse saanud Schroth meetodit, kuid erinevaid koolkondasid on üle maailma – näiteks Prantsusmaal Lyon, Itaalias SEAS, Hispaanias BSPTS, Poolas FITS. Meetodite üldine idee on sama, peamised erinevused on skoliooside klassifitseerimises ning harjutuste asendites ja kasutatavates vahendites. Heal lapsel mitu nime! Koolkondade kohta leiad hea kokkuvõtva artikli sellest Scoliosis and Spinal Disorder väljaandest.
Skolioosispetsiifilist füsioteraapiat ja jälgimist soovitatakse 10 kuni 20…25 kraadiste skoliooside puhul. Sealt suuremate kraadide puhul kasutatakse juba lisaks korsettravi ning mõnel juhul ka operatsiooni.
Eestis on skolioosile spetsialiseeruvaid terapeute nii Tallinnas, Tartus kui ka näiteks Haapsalus, Viljandis ja Põlvas. Küsi infot oma taastusraviarstilt või näiteks Skolioos Eesti Facebooki grupist.
Teraapia sisaldab nii aktiivseid harjutusi kui ka asendite kontrolli igapäevategevustes. See ei ole ainult 30-60 minutit treeningut, vaid ka enda asenditele tähelepanu pööramine kogu päeva jooksul.
Teraapias kasutatakse terakotte, varbseina, pulkasid jm abivahendeid, kuid harjutusi saab teha ka ühegi abivahendita. Vahenditest loe pikemalt siit postitusest.
Eestis on võimalik teaduslikult tõestatud korsettravi Rigo System Cheneau korsettidega. Korsettravi on efektiivne, kui laps on kasvueas. Täiskasvanute ravis kasutatakse jäika korsetti väga harva. Lähemalt korsetindusest Eestis saad lugeda sellest postitusest.
Olen tegelenud skolioosispetsiifilise füsioteraapiaga juba rohkem kui 5 aastat ja alles hiljuti täiendasin end Hollandis dr Manuel Rigo käe all. Olen ainukene füsioterapeut Eestis, kes on ka Hispaania koolkonna ehk BSPTS skolioosispetsiifilist füsioteraapiat õppinud. Iga päev avastan midagi uut ning hea meelega jagan seda!
Kui tekkis mõni küsimus või soovid tulla teraapiasse kirjuta või helista! 🙂