Mis on Skolioos?

Skolioosi definitsioon Mina ütlen tavaliselt nii: skolioos on lülisamba kõverdumine ja pöördumine külgsuunas, mille Cobb nurk on üle 10 kraadi ja mis enamasti tekib kiiretel kasvuspurtidel. Põhilised kasvuspurdid toimuvad vanuses 6-24 kuud, 5-7 eluaastal ning 11-14 eluaastal. Skolioosist kirjutasin ka siin Postimehe artiklis mõned aastad tagasi. SOSORT (The International Scientific Society on Scoliosis Orthopaedic and …

Mis on Skolioos? Read More »

Minu skolioos

//Kirjutatud veebruar 2020// Miks ma sellest skolioosist pidevalt räägin? Miks oli minu suur unistus välismaal pea 100 aasta vanust teraapiat õppida? Olen naeratus näol oma teismeea veetnud arstide ja haiglate vahet käies. See kõik tundus loomulik – kui nii peab, siis nii on! Kes olen mina, et vastu vaielda, mõtlesin ma. Nüüd näen, et tegelikult …

Minu skolioos Read More »

Struktuurne või funktsionaalne skolioos – selles on küsimus?

Olen palju kuulnud lugusid, kuidas inimesele peale vaadates öeldakse – sul on skolioos. Tihti just seetõttu, et skolioosiga kaasnevad ilmingud, nagu õlgade erinev kõrgus või asümmeetriline kehaasend, paistab välja. See võib olla väga hirmutav ja segadust tekitav. Suures plaanis võib lisaks muudele jaotustele skolioosi jaotada ka struktuurseks ja funktsionaalseks. Kuidas teha vahet, kas on tegemist …

Struktuurne või funktsionaalne skolioos – selles on küsimus? Read More »

Rasedus ja skolioos – 5 müüti

Raseduse ja skolioosiga seoses levib mitmeid müüte, mida sooviksin ümber lükata või lähemalt vaadata.  Uuringuid sellel teemal leiab päris palju, kuid näib, et erinevaid tulemusi ja järeldusi on sama palju kui uuringuid. Samuti on sünnitusabi ja traditsioonid igas riigis erinevad ehk raske on järeldusi teha, mis igas ühiskonnas pädeks.  Viisin sel aastal ise väikese küsitluse …

Rasedus ja skolioos – 5 müüti Read More »

Kuhu pöörduda füsioteraapiasse kui Sul on skolioos?

Skolioosiga sügavuti tegelemiseks on oluliselt spetsiifilised teadmised. Skolioosispetsiifilisi füsioteraapia meetodeid ja koolkondi on mitmeid, kuid kõigi eesmärk on üks – ennetada skolioosi progressiooni ning parandada keha sümmeetrilisust ning seda kolmemõõtmeliselt.   Skolioosispetsiifilist füsioteraapiat (Schroth meetodi baasil) on koolitusena Eestis õpetatud mitmeid kordi, viimati 2022 aprillis. ISST ehk nn saksa koolkonna õppe on läbinud füsioterapeute, arste, treenereid …

Kuhu pöörduda füsioteraapiasse kui Sul on skolioos? Read More »

Käed vaba kark iWalk – rahuloleva kliendi tagasiside

Achilleuse rebend ja kargud Sirje vigastas oma paremat jalga sulgpalli mängides ning peale achilleuse- ehk kannakõõluse operatsiooni pidi kasutama küünarkarke, et jalal rahulikult paraneda lasta. Esimese kuu jooksul ei tohi jalale raskust panna ning peale võib spetsiaalset saabast kasutades jalale järk-järguliselt koormust anda vastavalt arsti korraldustele. Ka autoga ei saanud enam sõita – nii pidi palju …

Käed vaba kark iWalk – rahuloleva kliendi tagasiside Read More »

6 asja, mida peaksid skolioosispetsiifilise füsioteraapia kohta teadma

Skolioos (millest olen pikemalt kirjutanud siin) ehk lülisamba kõverdumine külgsuunas on diagnoos, mida esimesena kirjeldas Hippokrates 400 B.C ehk väga, väga kaua aega tagasi. Katharina Schroth alustas patsientidega töötamist 1921 ehk 100 aastat tagasi. Ometigi on skolioosispetsiifiline füsioteraapia alles viimase viie-kuue aasta jooksul Eestis aktiivselt pead tõstnud.  Selleks, et keskenduda kõige olulisemale, vaatame üle, mis on …

6 asja, mida peaksid skolioosispetsiifilise füsioteraapia kohta teadma Read More »

Skolioosikoolitus Hollandis

Olen varasemalt sahtlisse kirjutanud Hispaanias esimesel BSPTS (Barcelona Scoliosis Physical Therapy School) koolitusel käimisest. Peamiselt selleks, et endale jäädvustada muljeid ja infot. Kirjutada kõik mõttes üles, mis pähe tulevad. Ega pea pole prügikast . Lisaks, mul jäävad asjad oluliselt paremini meelde, kui olen need läbi kirjutanud. Seekord jagaksin koolituse muljeid korrastatud kujul ka teiega nii …

Skolioosikoolitus Hollandis Read More »

Skolioosikorsett – miks ja kuidas?

Seljadeformatsioonide ravis on korsettravi esmaselt kirjeldatud 16. sajandil, kui prantsuse kirurg Ambrose Paré lõi rauast korseti. Peale pikemat pausi, alates 18. sajandist skolioosiravi elavnes ning on välja töötatud väga palju erinevaid korsette. Selles põgusas postituses tutvustan RSC korsetti ning kuidas Eestis selle taotlemine käib. SOSORTi koostatud ravijuhendis (2016) on mõõduka skolioosi maksimaalne ravisoovitus FTRB (full time …

Skolioosikorsett – miks ja kuidas? Read More »

Skolioosiharjutused ja hingamine

Proovin lühidalt selgitada miks ja kuidas kasutatakse skolioosiharjutuste juures spetsiifilist hingamist. See on keeruline vahel mõista, aga püsi minuga! 🙂 Skolioos ei ole ainult lülisamba kõverdumine külgsuunas, vaid toimub ka lülisamba rotatsioon ehk pöördumine. Seetõttu on ka näiteks ettekallutuses näha ülaseljal roietest tekkivat “küüru”. Pikemalt skolioosi kohta loe siit. Väljendunud rinnaosa skolioosi puhul on hingamismuster asümmeetriline ehk rindkere …

Skolioosiharjutused ja hingamine Read More »

Schroth meetodiks ehk skolioositeraapiaks vajalikud vahendid

Patsiendid on tihti üllatunud nähes mu kabinetis pikki pulkasid, torusid, terakotikesi ja .. vööd?! Tekib palju küsimusi – milleks ja miks sa neid kasutad? Saame teada 🙂 Schroth meetod on Saksamaalt pärit juba 100 aastat praktiseeritud ja arenenud tehnika skolioosi ja muude lülisamba ja rindkere murede konservatiivseks raviks. Kuna skolioos on kolmemõõtmeline muutus lülisambas, on …

Schroth meetodiks ehk skolioositeraapiaks vajalikud vahendid Read More »

Rasedusaegse kinesioteipimise meelespea

Mis on kinesioteip? Kinesioteip on puuvillane elastne teip, mida kasutatakse enim spordis ning taastusravis. Rasedate kinesioteipimist kasutatakse erinevate sümptomite leevendamiseks, millest kirjutasin siin postituses. Põhiline, mida peaksid rasedate kinesioteipimisest teadma:   Teip püsib peal keskmiselt 10…14 päeva Kinesioteip toetab kõhtu ja ei piira selle liikumist/kasvamist, kuna on elastne ning venib kaasa. Peale paigaldamist mitte märjaks teha …

Rasedusaegse kinesioteipimise meelespea Read More »

Kust leida infot skolioosi kohta?

Skolioos (loe siit täpsemalt) võib oluliselt muuta inimese käekäiku, aga tihti jääb ka kogu elu jooksul märkamatuks. Kuna skolioos on üpris vähelevinud, ei pruugi olla arstidel või õdedel, kes seda diagnoosivad, sulle kõiki vastuseid kohe anda. Mis saab edasi? Millised on ravivõimalused? Kas ma pean skolioosi operatsioonile minema? Kas sellest saab terveks? Mida kõik need …

Kust leida infot skolioosi kohta? Read More »

Kes on Katharina Schroth?

Ei ole juhuslik, et skolioosiseltsi nimeks sai Katharina. Ka Schroth meetodi nime oled kuulnud, kui huvitud skolioosist. Need kaks liites saame kokku skolioosimaailma tugevalt mõjutanud sakslanna nime. Sel aastal saab Katharina omanimeline meetod lausa sajaaastaseks. Saja! Ja selle postituse avaldan Katharina 127. sünniaastapäeval. Uurime lähemalt, kes oli see võluv ja ääretult järjekindel daam. 0 2021 …

Kes on Katharina Schroth? Read More »