Schroth meetodiks ehk skolioositeraapiaks vajalikud vahendid

Patsiendid on tihti üllatunud nähes mu kabinetis pikki pulkasid, torusid, terakotikesi ja .. vööd?! Tekib palju küsimusi – milleks ja miks sa neid kasutad? Saame teada 🙂

Schroth meetod on Saksamaalt pärit juba 100 aastat praktiseeritud ja arenenud tehnika skolioosi ja muude lülisamba ja rindkere murede konservatiivseks raviks. Kuna skolioos on kolmemõõtmeline muutus lülisambas, on vaja mitmeid korrektsioone, et saavutada parim asend. Selleks tulevad appi väiksemad ja suuremad vahendid.

Pulgad

Kaks pulka, mis võiksid olla vähemalt nii pikad, et seistes saab sirutatud käega veel kinni võtta. Ehk üldjuhul vähemalt 180cm. Minu puhul nt peavad pulgad üle 2 meetri olema, sest olen ise 180 cm pikk :). Pulkadega saab toetada enda sirutamist, inglise keeles on hea termin elongation ehk pikenemine. Kahte pulka saab kasutada kõikides asendites – istudes, püsti, pikali, põlvedel jne. Ühte pulka kasutatakse kallutatud asendites nagu puri ehk sail. Pulkadega ei tohiks end kogu jõust “pikaks suruda”, vaid nad on mõeldud abistama sinu enda sirutust. Pulkasid leiab igast suuremast ehituspoest liistude osakonnast (2-3 eurot tükk).

Terakotikesed

Klassika! Kui Uniplastist suurtes kogustes kotikesi tellima hakkasime küsiti lõpuks: “Vabandust..aga mida te nendega teete täpsemalt?”. Viskame! Schroth meetodi soojendusharjutustes on hea kasutada kotikesi ja spetsiifilisi liigutusi tehes neid käest-kätte visates. Põhiline roll on kotikestel pikali asendites korrektsiooni saavutamisel. Näiteks kõhuli asetatakse üks kotikene etteulatuva puusa ja roiete alla, vahel ka lauba alla. Kotikeste personaalset asukohta aitab meeles pidada spetsiaalne skeem, kus punane värv tähistab kõhuli, sinine selili ja roheline külili asendit. Mulle meeldib öelda, et kotikesed toimivad nagu korsett, vajutades “õigetesse” kohtadesse ning suunates keha sirgemasse asendisse ning seal hoides. Terakotikesi saab minu juurest salongist (2€/kott) või näiteks siit lehelt või õmmelda ise.

Kiilukujuline terakott

Kiilukujuline kotike

Terakotid on üldjuhul neljakandilised, ruudu või ristküliku kujulised. Rindkere alla, mis on ju kumer, sobib kõige paremini kiilukujuline kott, sest see mitte ainult ei toeta selja tagantpoolt, vaid ka küljelt, kuhu hingates õhk liigub. Neid õmblesin esialgu ise, hiljem mu tubli emme ja nüüd saab neid osta minu palve ja jooniste peale ka Uniplastist siit! Jess!


Vöö

Traktsiooni ehk venitusvöö kasutamine on iseloomulik BSPTS ehk Hispaania koolkonnale, kus minagi Schroth meetodit õppinud olen. Vöö kinnitatakse varbseinale, ukse vahele vms kindla eseme külge ning ümber puusade. Eesmärgiks anda võimalust kehal veel rohkem sirutuda ning fikseerida asendit. Vastavalt skolioosi mustrile sätitakse ja vöö rihma osa puusa poole, mis vajab enim “avamist”. Vööd poest osta Eestist ei saa, aga seda on üpris lihtne ise meisterdada. Salongis on mul paar ema õmmeldud prototüüpi ka müügil (20€/tk).

Toolid/tumbad

Tavalised seljatoega toolid on suurepärased istuvateks harjutusteks kodus. Kaksiratsi istudes on võimalik seljatoele kätega toetudes end sirutada (nagu pulkadegagi). Väiksemaid tumbasid ta toole kasutatakse nt külili asendis käe üle pea surumiseks (näiteks klassikalise rinnaosas paremale, nimmeosas vasakule mustri puhul parema käe all). Väga sobilikud selleks on plastikust toolid, mida kasutatakse vannitoas lastel kõrgendusena. Koduses keskkonnas saab kasutada ka näiteks diivanilauda või diivanit ennast. Abivahenditega võib olla väga loov!

Rullid

Rullis rätikut või matti kasutatakse kõhuli asendis puusade all ning kä(t)e all. Puusade alla asetades aitab säilitada ja arendada meie loomulikku lordoosi ning aidata kaasa pikisuunalisele venitusele. Ühe käe alla asetatakse rull kui on rinnaosas kõverus. Kahte rulli ehk mõlema käe all kasutatakse enim rindkere hüper- või hüpoküfoosile suunatud harjutustega. Minu rull(id), mis nähtav üleval pildil, on kodustest vahenditest valmistatud – plastikust torudest lõigatud.

Kummilint

Kummilinti kasutatakse hingamisharjutustel rindkere liikuvuse tajumiseks. Vaata näidet allolevast videost. Kummilinti kasutatakse ka näiteks vastupanu andmiseks näiteks SCT-l (shoulder counter tractionil ehk ühel korrektsioonil, mis nähtav kõrvaloleval pildil) ning ka teiste (jõu)harjutustega. Jäigemad nn. loop tüüpi kummilinti kasutatakse varbseinal, et vähendada kätele minevat koormust, et jaksaks kauem asendis püsida.

Varbsein

Varbsein on üldjuhul esimene, mis inimestel treeningvahenditest meelde tuleb, kui mainida skolioosi. Varbsein on suurepärane vahend aitamaks traktsiooni ehk pikisuunalist venitust ning fikseerimaks käte asendit. Kasutatakse rippumiseks, poolrippumiseks, asendi hoidmiseks nt kõhuli või küljega seina poole asendites. Pühendunud skolioosi ravikorsetti kandvale noorele ma soovitaksin koju selle võimalusel muretseda, aga ta pole ilmtingimata vajalik.

Peegel

Peeglid aitavad hoida tähelepanu ning silma peal kehaasendil ning korrektsioonidel. Kuna aju jaoks võib olla skoliootiline kehaasend ka “normaalne” ja “keskasend” aitab peegel vajalikel korrektsioonidel piku peal hoida. Meie keha ei pruugi tajuda, et oleme kusagile poole kallutatud ning tunda end vaataja silmale sirges asendis hoopis ümberkukkumas. Piisab ühest peeglist, mis võiks olla teisaldatav ja jalaga, kuid võimalusel jälgida end nii eest kui külje pealt.


Vahendeid, mida skolioosiravis kasutada on palju ning rohkemgi, kui siin postituses välja tõin. Tõsiasi on see, et parim harjutus on endiselt see, mis tehtud saab. Vahenditega või ilma. Skolioosi raviks mõeldud harjutusi Schroth meetodil saab teha ka ilma ühegi abimeheta, ainult oma keha kasutades. Väiksemat ja suuremat “starterkitti” ning muid treeninguks vajalikke vahendeid saab soodsalt ning mugavalt osta Uniplastist!

Rohkem harjutusi, ideid ja tegemisi leiad mu Instagramist ja Facebooki lehelt. Edukat harjutamist!

Sandra 🙂