Kust leida infot skolioosi kohta?

Skolioos (loe siit täpsemalt) võib oluliselt muuta inimese käekäiku, aga tihti jääb ka kogu elu jooksul märkamatuks. Kuna skolioos on üpris vähelevinud, ei pruugi olla arstidel või õdedel, kes seda diagnoosivad, sulle kõiki vastuseid kohe anda. Mis saab edasi? Millised on ravivõimalused? Kas ma pean skolioosi operatsioonile minema? Kas sellest saab terveks? Mida kõik need võõrsõnad röntgeni vastusel tähendavad?

Kui mina umbes 13-14aastasena diagnoosi sain, ei osanud eriti keegi mulle ja mu emale selgitada miks see juhtus ja mis edasi saab. Ei osanud ka küsida, ausalt öeldes. Hakkasin idiopaatilise skolioosi mõistest ja põhjustest aru saama alles peale ülikooli lõpetamist, kui ise pidevalt juurde lugesin ning oma kogemusi jagasin. Googeldades tuli mõni üksik vastus, peamiselt viited erinevatele foorumitele, kust nõu küsiti. Olgem ausad, midagi positiivset või julgustavat sealt ei leidnud 🙂

Facebooki grupp “Skolioos Eesti”

Paar aastat tagasi, peale mitmeid skolioosispetsiifilisi kursuseid ning mõttevahetusi kolleegidega tegime mu kalli kursaõe Piret Tootsiga Facebooki grupi “Skolioos Eesti”. Grupi eesmärgiks on koondada kõik skolioosiga seonduvad küsimused ning sellest huvitatud või puudutatud inimesed ühte sõbralikku ruumi. Küsimused opratsioonide, igapäevaelu ja harjutuste kohta. Kontaktide ja info jagamine inimeste vahel, kes skolioosiga igapäevaselt tegelevad. Grupiga liitumiseks on vajalik kahele lihtsale küsimusele vastata, et teaksime, et sa pole robot ning oleksime kursis ootustega grupile. Ootame sind liituma!

Teine suurepärane koht info leidmiseks ning toe saamiseks on skolioosiselts Katharina.

Selts loodi 2018 ühendamaks skolioosi või muude lülisamba deformatsioonidega inimesi ning nende lähedasi. Korraldatakse skolioosispetsiifilisi grupitunde, päeva- ja suvelaagreid, infoseminare. Peamiselt osalevad seltsi üritustel noored, kes teevad skolioosispetsiifilisi harjutusi, kannavad skolioosi ravikorsetti või on opereeritud. Kuna korsettravi ei ole laialt Eestis levinud, veel, on väga toetav näha teisi noori samas olukorras, samu harjutusi tegemas. Skolioosiseltsi tegemistest 2019. aastal kirjutasin siin postituses.

2020 korraldati kahjuks eriolukorra tõttu plaanitust vähem üritusi, kuid kohtuti kevadel grupitundidega Sütiste metsas, suvel Tallinnas päevalaagrites 6-8. juulil ning ka 28. augustil. Sügisel õnnestus läbi viia iganädalasi grupitunde. 2021 esimeses pooles sai grupitunde läbi viia vaid paaril korral veebruari kuus, kuid loodetavasti saab skolioosiselts korraldada suvelaagrit!

Kokkuvõtteks

Skolioosi teaduspõhine ravi ning teadlikkus sellest diagnoosist on Eestis õnneks vähehaaval kasvamas. Minu ja mu kolleegide eesmärk on tööd selles suunas pidevalt jätkata. Kui tunned, et sul tekkis küsimusi või mõtteid, võid mulle alati ka otse kirjutada. Vastan rõõmuga 🙂

Sandra