Rasedate kinesioteipimine

Rasedate kinesioteipimine

Mis on kinesioteipimine?

Enne kui räägin rasedate kinesioteipimisest, vaatame üle, mis üldse on teipimine.

Kindlasti oled kuulnud kinesioteipimisest või vähemalt näinud kedagi “värviliste kleepsudega”. Kõige rohkem kasutavad kinesioteipi sportlased, traumadest paranejad. Mina olen edukalt kinesioteipi kasutanud nii oma patsientide kui ka enda peal.

Kinesioteip on elastsest kangast valmistatud teip, mis on pärit Jaapanist. Teip on vastupidiselt jäigale sporditeibile veniv ning püsib nahal üldjuhul vähemalt 5 (kuni isegi 14) päeva. Teibiga võib käia saunas, ujumas ja pesemas jne.

Kinesioteibi põhilised efektid on:

  • nahka tõstes suureneb nahaalune ruum,
  • paraneb tsirkulatsioon (kiirendab lümfi ja muu vedeliku imendumist, sh. verevalumite imendumist),
  • läbi närvisüsteemi stimuleerib teibitud piirkonda.

Kinesioteipimise vastunäidustusteks on:

  • nahahaigused, alanenud nahatundlikkus, katkine nahk
  • südame- ja neerupuudulikkus,
  • vähk,
  • teadmata põhjustel tekkinud tursed,
  • raseduse esimene trimester.

Siin postituses keskendun rasedatele ning värsketele emadele! Mis neid vaevab ja kuidas kinesioteip võiks aidata?

Rasedate kinesioteipimine

Rasedusega teeb naise keha läbi suuri muutusi – kehakaalu tõus (millega kaasneb ka keha raskuskeskme muutus), hormonaalsed muutused, sidekude muutub venivamaks, vedelik kehas peetub jne. Muutustega võivad kaasneda probleemid, mis üldjuhul peale sünnitust taanduvad. Teibis endas mingisugust ravimit ei leidu, seetõttu on ta raseduse ajal ohutu alternatiiv valuvaigistitele ja muudele arstimitele. 

Enne esmakordset teipimist on oluline teha nahatest – asetada väike tükk teipi kehale, et välistada allergia.

Olen rasedaid kinesioteipinud alates 2015. aasta lõpust. Tagasiside on olnud vägagi positiivne! On olnud vaid mõni üksik, kellele kinesioteipimine ei ole sobinud.  Olen välja õpetanud ka tublisi tulevasi isasid, et teipida saaks ka kodus või reisil, kui pole võimalik minu juurde tulla.

 

Selja kinesioteipimine

Üks kõige sagedasem kaebus raseduse ajal on (ala-)seljavalu. Kasvav loode mõjutab keha raskuskeset ning sellest tekib lisakoormus seljale, millega võib kaasneda ebamugavus või valulikkus.

Kaebusi võib aidata leevendada nii alaselja kui ka kõhu või mõlema teipimine. Mooduseid on mitmeid. Selga teibitakse püstises asendis ettekummardades. Kõhtu selili, kuna siis on kõht kehale kõige lähemal. Teibile eraldi venitust ei anta – piisab paberilt maha lükkamise pingest. 

Õpetlik video kinesioteibi paigaldamisest Spordihoolduse sulest

Kinesioteipimise efektiivsust rasedusaegse alaseljavalu puhul on toetanud mitmed uuringud, näiteks see uuring 106 rasedaga. Kinesioteip andis paremaid tulemusi alaseljavalu leevendamisel juba teisel päevast ning efekt oli võrreldes platseebo grupiga parem ka pärast seitsmendat päeva. Hea ülevaate oma rasedusaegse teipimise kogemusest annab ka Mariann siin

Rasedate kinesioteipimine - Mallukas Naisteka artiklist

 

Mallukas Naisteka artiklis

 

 

Rasedusega seotud muude probleemide kinesioteipimine

On võimalik teipida ka vedelikupeetuse leevendamiseks, mis tihti väljendub jalgade tursena. Samuti võivad tekkida lihaskrambid, näiteks säärelihastesse. Kinesioteip parandab lümfi- ja vereringet, soodustab drenaaži. 

Kuna raseduse ajal muutub naise kehas sidekude elastsemaks, et loode mugavalt kõhtu mahuks ning saaks sündida, mõjutab see sidekudet üle terve keha. Sagedaselt toimub tallavõlvide lamenemine, mida saab probleemide korral toetada näiteks nii.

 

Kuna kasvav loode mõjutab ka siseelundeid ning võib anda survet diafragmale. Kui see raskendab hingamist, on võimalik ka seda kinesioteipimisega leevendada.

Järsust kaalutõusust ning keharaskuse keskme muutumisest võivad tekkida põlvevalud, ülaselja ning õla- ja peavalud, karpaaltunneli või TOS (thoracic outlet syndrome) sündroom. Sagedasti tekivad ülaseljavalud ning -probleemid rindade suurenemisest, mis võib süvendada selja loomulikku kumerdumist selja ülaosas ja sellest suurendada kaelale tekkivat stressi.

HIngamisraskuse teipimine

Kaelavalu teipimine

 

põlvevalu

 

Diastaas ja mastiit

Kinesioteip võib olla abiks ka kõhu sirglihase diastaasi puhul, mille kohta saad lugeda või nõu küsida Maris Perendi kodulehelt või Kõhukliiniku lehelt. 

Väga head tulemust olen näinud ka armkoe teipimisega (rasedusega seotult nt keisrilõike arm) või verevalumite teipimisel (kiirem hematoomi imendumine). Samuti on kinesioteipimisega edukalt leevendatud vaevusi, mida põhjustab mastiit ( ehk rinnapõletik, mis on sünnitusjärgse perioodi haigus, mille puhul rindades tekkiv piimapais, pisitraumad ja bakteriaalne põletik viivad rindade valulikkusele ja tursele ning kaasub kõrge palavik ning halb enesetunne).

Veel teipimisvõimalusi leiab siit lingilt. Kuidas eemaldada teipi valuvabamalt, siit. Igal juhul soovitan teipi eemaldada peale vanni/dušši, kui teip on märg ja natukene ligunenud või teipe kreemi või (kookos)õliga määrides. Rasedate nahk võib olla eriti tundlik 🙂

 

Kokkuvõtteks

 

Rasedus on ülimalt ilus aeg ühe naise elus! Suured muutused kehas ei pruugi mööduda probleemideta, seetõttu julge küsida ning otsida abi. Kinesioteipimisega ei tasu hulluks minna – tihtipeale vähem on parem. Ning teipimine ei ole lahendus, vaid LEEVENDUS, alati tuleb seda kombineerida teiste ravimeetoditega.

Kirjuta mulle julgelt küsimuste korral ning soovin kaunist ootusaega 🙂

Leia mind veel:

1 thought on “Rasedate kinesioteipimine”

  1. Pingback: Rasedusaegse kinesioteipimise meelespea • Füsioterapeut Sandra Joa

Comments are closed.